Sürdürülebilir - Elma Derisi - Vegan

Tekstil, dünyada petrolden sonra en çok kirlilik yaratan ikinci sektör. 
Tekstil hammaddesi, üretimi, tüketiciye ulaştırılması, kullanılması ve sonraki süreçlerin her biri çevreye büyük zararlar verir ve canlı renkler, baskılar ve kumaş kaplamalar gibi unsurların çoğu zehirli kimyasallar içerir.


Polyester içeren çamaşırlar ev tipi çamaşır makinelerinde yıkandıklarında mikrofiberler bırakır. Bunlar kanalizasyonlarda su yollarına kolayca geçer ve biyolojik olarak bozulmadıklarından sudaki yaşam için ciddi bir tehdit oluştururlar. Deniz ve okyanuslardaki küçük canlılar mikrofiberleri yer ve bu yolla balıklara geçen bu kimyasallar insanların sofralarına kadar gelir. 

#Moda endüstrisindeki hızlı üretim ve tüketim insan sağlığını olumsuz etkilerken aynı zamanda hayvan katliamına ve yüksek miktarda karbon salımına neden oluyor.

Hızlı moda kavramı, ucuz işgücü ile seri bir şekilde binlerce kıyafet üretmenin yöntemleri bulunduktan sonra doğmuş bir kavram. Bu keşiften sonra giysiler çok uygun fiyatlara satıldığı için tüketiciler eskiyen, hasar gören giysileri onarmakla uğraşmayıp yenisini satın almayı tercih ediyor. 
Dünyada yılda yaklaşık 100 milyar kıyafet satılıyor ve her altı kişiden biri global moda endüstrisinde ağır koşullarda çalışıyor. 

Tüm bu felaket zincirini kırmanın tek yolu olan sürdürülebilirliğin önem kazanması ile birlikte tekstil ve modada da #sürdürülebilirlik ilkesini benimseyen markalar öne çıkmaya başladı. 

Ecotone olarak ülkemizde "sürdürülebilir moda" anlayışının öncü markası olmaktan gurur duyuyoruz.

Sürdürülebilir modayı destekleyin!

KULLANDIĞIMIZ KUMAŞLAR

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PES

Geleneksel polyester üretimi, büyük miktarlarda su, kimyasallar ve fosil yakıtların, özellikle de petrolün kullanılmasını içerir. Ham maddeler toksik olabilir, suyu ve havayı kirletebilir ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Geleneksel polyester yerine geri dönüştürülmüş polyester kullanarak tüm bu sürecin gerçekleşmesini engelliyoruz.

Geri dönüştürülmüş polyester,

• Normal polyesterden% 86 daha az su gerektirir

• Normal polyestere göre% 70 daha az enerji tüketir

  • CO2 emisyonları% 75 daha düşüktür

VEGAN CUPRO

Vegan cupro kumaş, pamuk kalıntılarının saflaştırılmasıyla elde edilir. Saflaştırma işleminden sonra pamuğa göre daha yumuşak, pürüzsüz ve ipeksi bir doku kazanır. Vegan cupro ile üretilen ürünler pamuk gibi nefes alabilir, ipek kadar yumuşak ve insan cildine karşı oldukça hassastır. Vegan Cupro çevre dostudur ve temizlenmesi için daha az deterjan ve su gerektirir.

Biyolojik olarak parçalanabilir ve yaklaşık iki ay sonra toprakta çözünür.

ORGANİK PAMUK

Organik pamuk, sentetik malzeme kullanmayan, çevreye ve doğaya zarar vermeyen bir kumaş türüdür. Konvansiyonel pamuğa göre tamamen doğal yöntemlerle üretilir ve doğanın korunmasını destekleyerek sürdürülebilir tarıma olanak sağlar.

Terletmez, vücut ısısını korur, nefes almasını sağlar ve anti alerjiktir.

Tüketiciler organik ürünleri sadece kendi sağlıklarını korumak için değil, aynı zamanda ürünlerin yetişmesi sırasında çevreye, insanlara ve gelecek nesillere verebilecekleri tehlikeleri de göz önünde bulundurarak tercih etmelidir.

 

ELMA KABUĞU DERİSİ

Elma Derisi bu sürdürülebilir ürün, elmaların endüstriyel olarak işlenmesinden alınan kalıntılardan lifler elde edilerek üretilmektedir. Elma suyu endüstrisinden oluşan atıklar geri kazanılarak bu atıklar yeni bir hammadde ye dönüştürülmektedir.

Bu işlemin patenti FRUMAT tarafından alınmıştır.

Sadece atık yönetimi maliyetleri ve çevreye verilen alakalı zararlar önlenmemiştir; aynı zamanda bu doğal atık enerji emisyon ve tüketimini tüm üretim zinciri boyunca düşürerek ürün içerisindeki kimyasal kaynaklara air diğer ham madelerin yerine geçmiştir.

Elma Derisinden yapılan ürünlerimizi seçerek, doğayı da seçmiş olursunuz.

 

 

PAKETLEME

Ecotone’de kullandığımız etiketler, paket kağıtları ve taşıma torbalarımız FSC sertifikalı, geri dönüşümlü kağıttan üretilmektedir. 

FSC sertifikası, 1993 yılında kurulmuş dünya çapında kabul gören bir organizasyondur. Dünya ormanlarının hızla yok olmasına tepki olarak kurulmuştur. ​

Vizyonu uluslararası ormanların korunması ilgili işletmelere ve tüketicilere yön vermektir. Amacı ise orman ürünlerinin doğru kullanılmasıyla ilgili dünya çapında standartların belirlenmesi ve yönetilmesi, kurumların uygunluğunun bağımsız olarak denetlenmesidir.​

Bir firmanın FSC belgesinin olması kullanılan kağıt ürünlerin, ormanın verimliliğine, biyolojik çeşitliliğe ve ekolojik süreçlere zararsız bir şekilde elde edildiği anlamına gelir. Kaynakların, ekosistemi ve toplumun dengesini bozmayacak şekilde kullanıldığının ve orman ürünlerinin sürdürülebilir kullanımını destekleyen uzun zamanlı yönetim planları yapıldığını gösterir.

 

 

 

 

Haber Bültenimize Üye Ol!
İLK ALIŞVERİŞİNİZE ÖZEL %15 İNDİRİM KODUNUZ:WLCM15
Teşekkür ederim, kapat.

Kullanılabilirlik